آفتابگردونم آرزوست...

بندگی کن تا که سلطانت کنند

دنبال کنندگان ۷ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

۳ مطلب در فروردين ۱۳۹۳ ثبت شده است

فیلمی که در پنج دقیقه اول تمام می شود."

فیلم طبقه حساس فیلمی است طنز که با دستمایه قرار دادن موضوع تکراری تعصب خشک و غیرت بی جا سعی در نقد و تقبیح این خصلت افراد دارد.

قصه فیلم ، قصه مردی میانسال و بازاری است که در اوایل فیلم همسرش فوت می کند. بعد از مرگ همسر ، او به سفری به چین میرود که در برگشت متوجه دفن شدن مردی غریبه در طبقه اول قبر همسر خود می شود که باعث به وجود آمدن کشمکش هایی در موقعیت هایی مثلا طنز بین خانواده های دو متوفی می شود و ....  .

فیلم طبقه حساس کلاً نه بازی درخشانی دارد، نه فیلمنامۀ منسجم و نه حتی کارگردانی حساب شده‌ای در قد و قامت کمال تبریزی ، بلکه یک اثر نهایتاً معمولی است که با شوخی‌های کلامی که گاهی به ابتذال نزدیک می‌شود، سعی دارد تا بیننده را با خود همراه کند. جدای از شوخی‌های جنسی اعم از کلامی و تصویری فیلم، نشان دادن تصویری خاص از قشر مذهبی و متدین جامعه امری نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت. آقای تبریزی در فیلمش تصویری از خانوادۀ مذهبی سنتی ارائه کرده است که این قشر را در نظر مخاطبان فرصت‌طلب، سودجو و نان به نرخ روزخور معرفی می‌کند. طیفی که گویی بحث غیرت روی ناموس آن هم به شیوۀ افراطی و مذبوح آن تنها در ایشان وجود دارد و افراد دیگر جامعه هیچ احساس غیرت و تعصبی نسبت به نوامیس خود ندارند. آقای تبریزی آن چنان در بسط این مفهوم افراط کرده است که تصویری ناپسند از غیرت و تعصب در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد و حتی ممکن است این نگاه موجب بدبینی مردم نسبت به عقاید و افکار مذهبی و افرادی با چنین عقیده‌هایی گردد

پرداختن به موضوعاتی ار این دست و ساخت فیلم هایی این چنین در نگاه اول امری مثبت و کاری دغدغه مند به نظر می رسد ولی اشکال کار آنجا به چشم می آید که سازنده اثر با افراط در نقد خود از این خصلت ، اصل صفت انسانی غیرت را زیر سوال برده و همانند فیلم هایی که در شبکه های فارسی زبان ماهواره ای پخش می شوند به تدریج حیا را از برده و صیانت از ناموس را حسادت جنسی معرفی می‌کند . این گونه فیلم ها با همراه کردن مخاطب با خود باعث به وجود آمدن ضد فرهنگ غیرت و در پس آن ضد فرهنگ حجاب می شوند. برای مثال وقتی در جای جای فیلم مخاطب با حساسیت های پدر خانواده در قبال حجاب دخترانش رو برو می شود رفتاری با تمسخر نسبت به رفتار پدر خانواده از خود نشان می دهد گویی اصلا نباید به بی حجابی عکس العمل نشان داد! اما اوج واکنش های مخاطب زمانی است که با پیشنهاد بی شرمانه مرد غیرتمند فیلم ! به زن شوهرمرده فیلم مواجه می شود و آنجاست که عکس العمل ها و برداشت هایی که از این صحنه می کند چیزی نیست جز تصنعی و ریا کارانه بودن رفتار مردانی که ادعای صیانت از ناموس را دارند . فیلم هایی که به این موضوع پرداخنه اند در این چند سال اخیر کم نبوده اند ولی متاسفانه تقریبا غالب این فیلم ها در پرداختن به چنین موضوعی بسیار ضعیف عمل کرده و باعث به وجود آمدن عکس العمل های منفی نسبت به موضوع فیلم خود در بین مخاطب ششده اند و در آخر چه زیبا فرموده امام صادق (علیه السلام ):

همانا خداوند تبارک و تعالی با غیرت است و مردان غیور را دوست دارد و از همین رو، زشتى ها را چه آشکار و چه پنهان حرام کرده است.

کافى(ط-الاسلامیه) ج5، ص 535 و 536 ، ح1

-------------------------

پ.ن: تیتر برگرفته از نقد مسعود فراستی است.

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۱

خط ویژه

(خطر لو رفتن داستان)

فیلم خط ویژه فیلمی که در ژانر اجتماعی قصد دارد برخی مسائل مبتلا به جامعه ما و بالاخص مشکل فقر را که در جامعه ما ، مشکل کوچکی هم نیست مطرح کند .

داستان از آنجا شروع می کند که دو جوان با در دست داشتن مدارک در کنار رئیس بانک از او درخواست وام میکنند و ایشان هم به دلیل نداشتن ضامن از دادن وام به دو جوان امتناع می کند. که با درگیری این دو جوان و مدیر قائله تمام می شود و دست جوانان از وام کوتاه می ماند وطلب کاران به دنبال پاس کردن چک هایشان می افتند.

از سوی دیگر خانواده ای 3 نفره (خواهر ، برادر و شوهر خواهر ) که وضعشان چندان بد و اسف بار نیست از انتقال وامی ده میلیاردی به یک آقازاده که در فیلم به "آدم متصل" تعبیر می شود با خبر می شوند . و در پی این بر می آیند که با هک سیستم بانکی که توسط برادر انجام خواهد شد این پول را به حساب خود واریز کرده و از کشور خارج شوند. ولی در هنگام  وارد کردن شماره حساب با یک اشتباه ، تمام این ده میلیارد به حساب مشترک جوانان بدهکار ریخته می شود و ادامه ماجرا. . . . . . .

اما برخی مسائل در فیلم مطرح شده اند که باید نکاتی در مورد آن ها گفته شود تا بیننده ای که مجذوب ریتم تند و هیجانی و ساخت خوب فیلم شده است ودلش را از خنده گرفته از آن ها غافل نشود.در این فیلم مبانی دینی مانند رزق و روزی حلال بی‌ارزش جلوه داده می‌شود ، به طوریکه هنگامیکه چند بار در فیلم از مشروع نبودن فیلم سخن گفته می شود پاسخی مثل :" این پول مردمه که تو بانکه ، ما هم مردمیم " شنیده می شود یا در اواخر فیلم که تصمیم می گیرند که پول ها را بین مردم فقیری که از فقرشان اطلاع دارند پخش کنند (البته هنگامی که از نرسیدن این پول ها به خودشان اطمینان پیدا کرده اند.) گویی رابین هودی پیداشده و مبلغی پول حرام در دامن مردم از همه جا بی خبر گذاشته ورفته. از دیگر مبانی دینی که در فیلم بی ارزش جلوه داده می شود فحاشی و مسخره کردن  است که جزء لاینفک رفتاری نشان داده می‌شود، به طوری که انگار دیگر کسی نیست که رفتاری مؤدبانه و خالی از این رفتارها داشته باشد.

نکته دیگری که در این فیلم خیلی درشت به آن اشاره می شود و از دید منتقدان دینی مغفول مانده این است که این فیلم  به راحتی حریم محرم و نامحرمی را می‌شکند و چند نامحرم مجرم و غریبه، بدون رودربایستی شب را در یک خانه اقامت می‌کنند و خیلی راحت بدون رودربایستی و حیا با هم همکلام می شوند و  قبح این روابط و دوستی‌ها به این طریق ریخته می‌شود!

اما جدای از این اشکالات بزرگی که در فیلم نمایان بوده از ویژگی‌های مثبت این فیلم به لحاظ محتوایی می شود به این مسئله نگاه کرد که فیلم توانسته بود آسیب‌شناسانه  به موضوعات اجتماعی و تلخی مانند فقر، بیکاری  و اختلاس را به گونه‌ای با طنزی نهفته درآمیزد که مخاطب پس از پایان فیلم با نوعی احساس رضایت از سالن خارج شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت این فیلم آن بود که به سرانجام نرسیدن نقشه شخصیت‌های مجرم این داستان را به عنوان پایانی تنبیهی برای آنها قرار داده بود و از آن مهم تر به حقیقتی تلخ در مورد سیستم اداری و انتظامی ما که هیچ وقت " آدم متصل ها " و "آقازاده ها " گرفتار بند نمیشوند با ضابطه ها بیرون می مانند اشاره کرده بود.

در کل اگر خوش بین باشیم کارگردان میخواسته فیلمی با طنزی تلخ که به موضوعات اجتماعی و فقر و اثراتی که  آن بر جامعه و افراد می گذارد بپردازد که می توان گفت به هدفش رسیده ولی از نقاط منفی فیلم هم نباید گذشت چرا که عدم عکس العمل به این گونه مسائل در فیلم ها باعث تولید و ساخت فیلم هایی هنجارشکن تر خواهد شد.


 

 

موافقین ۱ مخالفین ۰

سال نو یعنی تو

امسال عید اصلا خوشحال نیستم .نمیدونم چرا .دیشب که سال تحویل بود همه شاد بودن ولی واسه من خیلی فرق نمی کرد دیشب با شبای گذشته و امشب و شب های دیگه . فقط فرق ایام عید با زمان های دیگه برای من تعطیلاتش هست که یک فرصت مناسب و مشتی هست برای جبران عقب افتادگی های کاری و . . . .  .

نمیدونم چرا عید که میشه همه میرن مهمونی و عید دیدنی ؟ مگه چه فرقی می کند این روزها با روزهای دیگه ؟ چرا فامیل ها و اقوام یهو یاد مردم میان و یهو هم از یادشون میرن ؟ حس میکنم همه این دید وبازدید ها تصنعی و فرمالیته هستش . به خاطر همین هم هست که دیگه خوشحال نمیشم از این ایام و بیشتر ناراحت هم میشوم .چراکه این مهمونی  رفتن و اومدن ها فقط وقت آدم رو میگیره .

اصلا ناراحتم از ناراحت بودن خودم . بابا یکی  خوب یه چیزی بگه  . . . . . .

.

.

.

.

سال نو یعنی تو. . . . 

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰